Menu

 

 

Camyünü / Çatı Şiltesi

 

  
Camyününün  özelliklerinden dolayı uygulama sırasında yırtılmaz, fire vermez. Her türlü ahşap ve metal çatıya kolaylıkla uyum sağlar. Hafif olduğundan, çatıya çıkartılması ve kesilerek uygulanması çok kolaydır. Çatı Şiltesi ile kaplanan çatılar, ısı yalıtımıyla yakıt sarfiyatını önemli ölçüde azaltır. Açık gözenekli elyaf yapısı ile ses yalıtımı, yanmaz özellikteki camyünü sayesinde ise yangın güvenliği sağlar.
      
Kullanım Alanları:


Kullanılmayan çatıların yalıtımında, döşemeye serilmek sureti ile uygulanır. Uygulamada çatı şiltesinin üstü kesinlikle örtülmemelidir.

Teknik Özellikleri:


–  İzocam Çatı Şilteleri, DIN 4102 ve TS EN 13501-1'e göre yanmaz malzemeler sınıfı olan "A" sınıfındandır.
–  Zamanla bozulmaz, çürümez, korozyon ve paslanma yapmaz, böcekler ve mikroorganizmalar tarafından tahrip edilemez, küf tutmaz.
–  Hızlı bir şekilde uygulanan Çatı Şiltesi ile yüksek ısı ve ses yalıtımı, yangın güvenliği sağlanır.
–  Çatı Şiltesi kolay kesilir, uygulamada zayiat vermez, her parça değerlendirilir.
–  Çatı Şiltesi elastik oluşu nedeni ile boşluklara iyi yerleşir, kolay
 uygulanır.
–  Çatı Şiltesi fiziksel özelliklerini zamana bağlı olarak kaybetmez. Yapının ömrü boyunca ses ve ısı yalıtımı sağlar.
–  Higroskopik (nem tutucu) ve kapiler (nem emici) değildir.
–  Sıcak ve rutubete maruz kalması halinde dahi, şilte boyutlarında bir değişme gözlenmemektedir.
–  Hava sesi yalıtım değeri R, şilte kalınlığı takriben 1 dB/cm'dir.
–  Çıplak Çatı Şiltesi, buhar geçirgenlik direnci katsayısı :  μ = 1'dir .
–  Çatı Şiltesi 250 °C'ye kadar sıcaktan etkilenmez.
–  Çatı Şiltesi çeşitli ebatlarda üretilmektedir.

 

Uygulama:

Cam yünü şiltesi hafif olduğundan, çatıya çıkartılması ve kesilerek uygulanması çok kolaydır. Camyününün özelliklerinden dolayı; uygulama sırasında yırtılmaz, fire vermez. Her türlü çatıya kolaylıkla uyum sağlar.

 

Şilteler, kullanılmayan çatı arası ısı yalıtımında, döşemeye serilmek sureti ile uygulanır. Şiltelerin üzeri herhangi bir malzeme ile örtülmemelidir. Alüminyum folyo kaplı şilteler, folyolu yüz daima sıcak tarafta kalacak şekilde serilmelidir.

Çatı şiltesi yük taşımayan düşük yoğunlukta bir malzemedir. Bu bakımdan çatı arasına çıkıldığı durumlarda kesinlikle üzerinde yürünmemeli, üzerine ağırlık konarak ezilmemelidir. Çatı arasında istenilen noktalara ulaşım, ahşap kadronlar üzerine çakılmış kalaslarla yürüme yolu yapılarak sağlanabilir.

 

Kışın yoğuşma riskinin ortadan kaldırılması, yazın da güneş tarafından çatı arasına aşırı ısınan havanın tahliyesinin sağlanması bakımından yalıtımın üst kısmının havalandırılmasına özen gösterilmelidir.